Blog

Okresowe szkolenia bhp dla robotników realizowane w formie instruktażu na stanowisku pracy

Okresowe szkolenia bhp dla robotników realizowane w formie instruktażu na stanowisku pracy. Przepis szkoleniowy bhp jednoznacznie określa, że szkolenia okresowe dla stanowisk robotniczych musza się odbywać w formuje instruktażu na stanowiskach pracy. Często nie jest to możliwe aby realizować  instruktaż trwający min. 8 godzin lekcyjnych można było zrealizować na stanowiskach pracy pracowników. Osoby mające wyobraźnie doskonale wiedzą o co chodzi- np. 20 osób nie będzie siedziało na obrabiarkach do metalu w swoim zakładzie produkcyjnym i słuchało wykładowcy instruktora , który często nie mam nawet możliwości posłużyć się środkami przekazu elektronicznego, np. prezentacjami. Przepis jest z roku 2005 i jak na razie nikt nie zamierza go zmieniać. Wydawać by się mogło, że w roku 2005 zakładano , że robotnicy to matoły, którym jak się do głowy werbalnie nie wbije wiedzy to nic nie będą wiedzieć. Oczywiście wszelki reguły prawidłowej metodyki prowadzenia instruktaży oraz osiągnięcia dydaktyki wskazują, na to , iż samo przekazywanie ustne informacji nie dociera do słuchaczy i nie jest zapamiętywane w co najmniej 90 %

Wpływ sposobu i metod przekazywania wiedzy z dziedziny BHP na zapamiętywane treści oraz dobór metod nauczania obrazuje poniższa tabela.

% zapamiętanej wiedzy

Droga odbioru

10%

Słuchanie

20%

Widzenie

50%

Słuchanie i widzenie

70%

Mówienie

90%

Mówienie i działanie

Zgodnie z zasadą wypowiedzianą publicznie 18 11 2016 r. przez Premiera Mateusza Morawieckiego (Konstytucja dla Biznesu), wszystko co nie jest jednoznacznie zabronione w przepisach może być realizowane w interesie społecznym i prawnym tak jak to jest wygodne pracodawcą i nie wywołuje negatywnego skutku. Dosłownie co nie jest zabronione jest dozwolone. W pakiecie Konstytucji dla Biznesu obowiązuje zasada przyjaznej interpretacji przepisów (in dubio pro libertate). Nic zatem nie stoi na przeszkodzie aby dla stanowisk robotniczych, jeśli jest to możliwe i wygodne dla samych pracowników i ich pracodawców, instruktaże bhp, prowadzić w formule kształcenia na odległość,  np. przy pomocy dostępnych od jakiegoś czasu narzędzi internetowych oraz środków pracy w dyspozycji szkolącego instruktora czy też wykładowcy. W dobie koronawirusa odroczono obowiązek szkoleń BHP do czasu ogłoszenia ustania stanu epidemicznego w Polsce. Może on długo nie ustać a pracownicy bez dopływu świeżej wiedzy i aktualizacji z  obszaru dot. zasad bhp , przepisów bhp, przepisów pożarowych i metod organizacji oraz udzielania I-szej pomocy przedmedycznej, będą w stanie raczej błogiego spokoju i niewiedzy. Tym samym zawsze mogą stwierdzić, że czegoś nie wiedzieli i nikt im tego nie przypomniał albo uzmysłowił i obciąży to tak czy siak pracodawcę. Więc szkolenia realizowane przy wsparciu metod obecnie dostępnych dla każdego , będą tak samo ważne i skuteczne. Jest jednak warunek –  muszą się zakończyć egzaminem najlepiej potwierdzonym na piśmie przez samego pracownika. Będzie to podstawa do wystawienia zaświadczenia czy też karty szkolenia wstępnego.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszelkie prawa do całości lub części serwisu szkoleniowego szkoleniabhp-online24.pl, wszelkich elementów graficznych oraz układu stron serwisu oraz innych jego elementów, jego działanie oraz zastosowane i prezentowane rozwiązania techniczne i informatyczne jak również materiały szkoleniowe i informacyjne są zastrzeżone. Rozwiązania szkoleniowe  oraz wszelkie ich elementy są chronione przepisami prawa polskiego, tj. ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2019.1231 t.j. z dnia 2019.07.03), ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U.2019.1010 t.j. z dnia 2019.05.30) oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych (Dz.U.2019.2134 t.j. z dnia 2019.11.05). Program komputerowy CKU jest utworem rozpowszechnianym komercyjnie i chronionym prawem autorskim. Żadna część serwisu nie może być w całości lub części kopiowana w celach komercyjnych, transmitowana elektronicznie lub w inny sposób modyfikowana, linkowana lub wykorzystywana bez uprzedniej zgody Niepublicznej Placówki Oświatowej Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego AU Spider Jan Skoczylas  z siedzibą w Jeleniej Górze / Łomnicy, przy ulicy Karkonoskiej 108 B.

Obserwuj nas!